Morel Başvurusu (BAU VaBB – 2014)

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

HUKUK FAKÜLTESİ

BAU VaBB – II

2014

MOREL BAŞVURUSU

1. Zeynep Morel, 31.05.2013 tarihinde internette rastladığı bazı çağrılar sonrasında İstanbul Taksim Gezi Parkı’nın korunması amacıyla yapılan gösterilere katılmak için Beşiktaş’taki  evine yakın olan Barbaros Bulvarı’na gitmiştir. Barbaros Bulvarı’nda toplanan tanımadığı insanlardan oluşan geniş bir kitleyle birlikte Taksim’e doğru barışçıl şekilde yürüyüşe geçmiştir. Bu sırada 3 gidiş, 3 gelişli Beşiktaş Taksim güzergahının Taksim yönüne gidiş şeritleri araç trafiğine göstericiler tarafından kapatılmıştır.

2. Ancak Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin önünde yürüyüşleri polis barikatıyla durdurulmuştur. Polisin dağılın uyarısına karşın dağılmayan gruba polis tazyikli su ve gözyaşartıcı gazla müdahale etmiştir. Morel’in polislere yaklaştığı bir anda  gaz tüfeğiyle atılan kapsüllerinden bir tanesi  Morel’in sağ bacağına isabet etmiştir.

3. Koşarak dağılan gruptakilerin yardımıyla Morel Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) revirine getirilmiş ve tedavi edilmesine başlanmıştır. Bu sırada Morel’le birlikte içeride 4 yaralı daha tedavi görmektedir. Grubu takip eden kolluk güçleri BAU önüne gelmiş ve bazı göstericilerin revir önünde toplandığını görüp yeniden gaz tüfeğiyle müdahale etmiştir. Gaz kapsüllerinden biri revirin camını kırarak içeri girmiştir.

4. Yaklaşık 1 saat süren tedavinin ardından Morel tek başına ve yürüyerek revirden çıkmıştır. Barbaros Bulvarı civarında polis müdahalesinin devam etmesi nedeniyle ara sokakları kullanarak evine giderken kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınmış ve Başbakanlık Ofisi yanındaki bir polis otobüsüne bindirilmiştir.

5. Morel’in otobüse binmesinden 5 dakika sonra içeri giren bir polis memuru Morel’in başını saçlarından tutarak iki kez otobüsün camına vurmuştur. Bunun üzerine Morel polis memuruna yaptığının suç olduğunu ve onu dava edeceğini söylemiştir. Diğer polis memurlarının “Hayrettin” adıyla seslendiği polis memuru sinirlenerek Morel’e “Solcu kadın değil misin? Hepiniz or..pusunuz! Hepinizin anasını belleyeceğiz” diye bağırmış ve otobüsün ön tarafındaki başka bir polis memurundan otobüsün ışıklarını söndürmesini istemiştir. Otobüsün ışıkları kapalı haldeyken ve Hayrettin adıyla seslenilen polis memurunun küfürleri devam ederken gözaltına alınan üç gösterici daha otobüse bindirilmiştir. Bunun üzerine otobüsün ışıkları açılmış ve polis memuru otobüsten inmiştir.

6. Karakola götürülen Morel, bir odaya alınmış, erkek ve kadın polis memurlarının önünde çırılçıplak soyunması istenmiş ve çıplak haldeyken çömelip öksürmesi talep edilmiştir.

7. Avukat olan ablası yanındayken alınan ifadesinde Morel polis otobüsüne alınmasından itibaren başından geçenleri anlatmış ve sorumlu polislerin tespit edilmesini istemiş ve onlardan şikayetçi olmuştur. Morel ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılmıştır. Morel savcılığa giderek ilgili polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

8. Ertesi gün çıkan bazı gazetelerde Morel’in sağ bacağından yaralanmasına neden olan polisin Morel’i hedef alarak gaz tüfeğini ateşlerkenki fotoğrafı manşetlerde yer almış ve Zeynep Morel’in adı da diğer yaralananlarla birlikte geçmiştir. Fotoğrafta gaz tüfeğini ateşleyen polis memuruyla birlikte bazı polislerin kask numarasının hiç olmadığı, bazılarının ise kask numaralarının üzerinin bantla kapatıldığı açıkça görülmektedir. Fotoğrafın kamuoyunda tepki yaratması üzerine İstanbul Valisi televizyonların canlı yayınında Zeynep Morel’in yasadışı örgüt üyesi olduğuna dair istihbarat bilgisine sahip olduklarını açıklamıştır.

9. Bir süre sonra Morel hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettiği ve polise direnme suçunu işlediği iddiasıyla dava açılmıştır.

10. Morel’in suç duyurusu üzerine Savcılık delil yetersizliği gerekçesiyle takipsizlik kararı vermiştir. Morel’in ablası söz konusu takipsizlik kararına itiraz etmiştir. Bu itiraz da reddedilmiştir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s