R. Wallenberg VaBB nedir?

Raoul Wallenberg Varsayımsal Bireysel Başvuru (R.Wallenberg VaBB) Yarışması, Raoul Wallenberg Insitut – İstanbul’un (RWI) desteğiyle, her sene, üniversitelerin hukuk fakültelerinde okuyan öğrencileri, insan hakları hukuku alanındaki bilgilerini artırmaları için teşvik etmek ve Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmak konusunda bilgilendirmek amacıyla düzenlenen, üniversiteler arası bir hukuk yarışmasıdır. Av. Benan Molu ve Yard.Doç.Dr Serkan Köybaşı’dan oluşan yarışma koordinatörlüğünce belirlenen varsayımsal bir olayın, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yoluyla taşınması fikri üzerine kurulan R.Wallenberg VaBB senede bir kez Bahar Dönemi’nde, bir önceki yılın kazanan fakültesinin ev sahipliğinde düzenlenir.

R. Wallenberg VaBB’ın çıkış noktası, 2013 ve 2014 yıllarında, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Hukuk Fakültesi öğrencileri arasında düzenlenen BAU VaBB’dır. Yarışmanın diğer üniversitelerin öğrencileri tarafından duyulması ve üniversiteler arası haline getirilmesi yönündeki talepler çerçevesinde yarışma, RWI’nin desteğiyle, R. Wallenberg VaBB’a dönüşmüştür.

8 thoughts on “R. Wallenberg VaBB nedir?

  1. Ekibimizi sadece kendi üniversitemizdeki arkadaşlarımızdan mı oluşturmamız gerekiyor yoksa diğer üniverstitedeki arakadaşlarımızlada bır ekip oluşturabilirmiyiz?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s